חשיבות העבודה העצמית של דיירי הבניין  – DIY

קיימת חשיבות רבה לביצוע עבודות קטנות ברכוש המשותף על יד דיירים עצמם! 

לדוגמא, כאשר נלכדים אנשים במעלית וצריך דחוף לחלץ אותם הכי מהר שאפשר, אם היינו אדישים חסרי מועורבות ואטומים לסבלו את האחר בטח היינו מתקשרים לחברת המעליות וממתינים בסבלנות שעה שעתיים עד שיגיע טכנאי המעליות לחלץ אותם! 

אם אנחנו היינו נתקעים במעלית בטח שמאד היינו רוצים שדיירים אחרים בעלי ידע בחילוץ יגיבו מיידית ויעשו ככל יכולתם לחלץ אותנו מהמעלית התקועה הכי מהר שאפשר! (חשוב להזכיר לכולם ש… רק דיירים שעברו הדרכה והכשרה לחילוץ ממעליות מותר לחלץ!) אנשים הלכודים במעלית ומודעים לכך שיש מישהו בחוץ שפועל מיידית לחלץ אותם ירגישו פחות לחץ ופחות פחד מאשר אנשים הלכודים במעלית ואף אחד לא מגיב להם והם ממתינים בקוצר רוח להגעתו של טכנאי המעליות במשך זמן רב וכל דקה ניראת להם כנצח.

אם צריך להחליף נורה שנשרפה בלובי או בפרוזדורים של המחסנים האם נזמין חשמלאי במיוחד שיבוא ויחליף נורות?! או אולי כדאי לנו להמתין עד שישרפו 4-5 נורות ואז נזמין חשמלאי אולי..  על ידי ביצוע עבודות קטנות בעצמנו אנו מגיבים בצורה מהירה ביותר לנושאים הדורשים תשומת לב ותגובה מיידית  ובנוסף על יד כך ניתן לחסוך כסף רב לקופת הוועד, כסף שיכול לשמש למשימות חשובות אחרות. אם כל דייר יתרום מעצמו וישים לב לניקיון הלובי והגינה ויאסוף ניירות וניילונים שמתפזרים ברוח בלובי או בגינה, אני בטוח שהבניין שלנו יהיה נקי יותר ויפה יותר ומקום נעים יותר לכולנו לגור בו! ישנם מספר דיירים שעושים זאת על בסיס קבוע!

כאשר פרצה דליקה בשנה שעברה בבניין שלנו בקומות 3-4-5 בצד דרום ונשרפו בגדים שהיו תלויים בחבל ומסתורי כביסה ומזגנים בכל 3 הקומות, רק דיירי הבניין (ובמיוחד יהודה ריינר ומרינה) שהגיבו מיידית לזיהוי מקור הדליקה ופעלו בזריזות וביעילות בכוחות עצמם לכיבוי האש מנעו אסון במו ידיהם אסון כבד ונזק בלתי נתפס ברכוש ובנפש שהיה יכול חס וחלילה להתרחש!!!

כל דייר שאכפת לו ותורם מזמנו לטובת כולם לא צריך להרגיש שהוא הפראייר או הטיפש של כולם!!! כי הוא תורם מזמנו הפנוי ממרצו ומהידע שלו לטובת הרכוש המשותף ועושה זאת בלב שלם בחשק ובמסירות כאילו הוא מטפל בבית שלו! אם נתקלתם באדם המבצע עבודה עצמית לטובת הרכוש המשותף נכון וכדאי שתושיטו יד ותעזרו בכל דבר אפשרי!! ולא לעבור ליד ולהתעלם כאילו אתם לא מכירים את האדם המבצע את העבודה עבורכם!! אפילו רק לעמוד ליד להגיש כלים או להשגיח. או רק לשאול אם צריך עזרה.

מאז אוכלס הבניין ב 1991 ועד היום היו מספר דיירים שתרמו ופעלו ועשו במו ידייהם לטובת הבניין ועל כך מגיעה להם תודה ענקית וברכות מכולנו! צריך לזכור שדיירים המבצעים את העבודות העצמיות תורמים מזמנם הפנוי ומבצעים את העבודות במרץ רב ובתושייה אישית עם כלי העבודה שלהם לטובת הכלל! (רתכות, מקדחות, סולמות, מפתחות צינורות וכו’) הם נוסעים עם הרכב הפרטי שלהם לרכוש חלקים (מנעולים, ידיות, צבעים, מפתחות, ממטרות וכו’) איתם הם מבצעים את העבודות העצמיות.

עוד מלפני אכלוס הבניין בתחילת שנות ה 90 הפעלתי יוזמה אישית ופעלתי לטובת כלל הדיירים להוזלת מחיר התקנת מוני הגז של חברת אמישראגז מ 1,600 ש”ח ל 250 ש”ח בלבד! ארגתי את הדיירים לקבוצה ופנינו לחברת דור גז המתחרה בצורה מרוכזת, בנוסף לכך יזמתי ארגנתי ופעלתי יחד עם דיירים נוספים כצוות לקבלת מפתחות לדירות החדשות מספר חודשים לפני הזמן, היות וב 1990 הגיע הויכוח בין העירייה לבין חברת שיכון ופיתוח למבוי סתום, הויכוח בניהם היה לגבי ריבוד החנייה של הבניין באספלט או באבן משולבת?! זאת לאחר שהסתיימו כל עבודות הבנייה ולמרות זאת לא סופקו מפתחות לדיירים ששלמו את מלוא סכום הדירות, כתוצאה מהויכוח האין סופי בין העייריה לבין חברת הבנייה נגרם עיקוב רב ודחייה במועד מסירת המפתחות של הדירות החדשות לדיירים, רק לאחר שאספתי וארגנתי קבוצה של דיירים ופעלנו יחד לפתרון הבעיה הנושא טופל וזכינו בשעה טובה לקבל את המפתחות לדירות שלנו.

מאפריל 2010 ועד דצמבר 2012 בצעתי בעצמי מספר רב של עבודות לתחזוקת הרכוש המשותף שלנו! ועשיתי זאת בכייף במסירות ונחישות!! הרגשתי קודם כל שאני תורם לעצמי ורק אחר כך תורם לאחרים!

להלן רשימה חלקית של עבודות ושיפוצים שבצעתי בעצמי בשנתיים וחצי האחרונות;

 • תכנון, קניית חלקים והרכבת מערכת השקייה ממוחשבת, בניית ארגז בלוקים למערכת ההשקייה וריתוך מכסה מתכת מסגרת וידיות עבור מערכת ההשקייה (עבודה של מספר חודשים!)
 • הרכבת מחשב השקייה, תכנות מחשב ההשקייה, השחלת כבל 50 מטר באדמה למחשב ההשקייה (יחד עם יהודה ריינר)
 • רכישה, הובלה עצמית והרכבת 2 עמודי תאורה חדשים בגינה בחזית, בניית בסיס מרשת ברזל עבודות תפסנות ויציקת בטון לבסיסי 2 העמודים זאת במקום 2 עמודים ישנים שקרסו ושכבו על הדשא זמן רב בצורה מסוכנת
 • מספר רב של חילוצים של אנשים שנלכדו במעלית (לפעמים ב 4 לפנות בוקר! סופי שבוע וחגים)
 • החלפת ידיות דלת כניסה שנשברו, מנעול חשמלי שהתפרק וקפיץ מחזיר שמן שהפסיק לעבוד בדלת הראשית של הבניין (מספר פעמים!), תיקון אינטרקום.
 • השקיית הגינה פעמיים בשבוע באביב ובקיץ במשך יותר מ 20 שנה!
 • דישון הגינה בדשן כימי (20-20-20) בתקופת הקיץ
 • תיקון פיצוצים בצנרת פלסטיק של הגינה (קוטר 32″ ו 25″ ) רכישה והחלפת ממטרות שבורות
 • רכישה צמחי משי אדניות וחומרי מילוי (טוף וכבול) שתילת צמחי משי ובמבוק באדניות בלובי ובעציצים מול המראות
 • החלפת נורות שנשרפו בקומות ובעמודי תאורה בחנייה ובגינה
 • תליית נורות ודגלים ביום העצמאות (יחד עם כרמלה יהודה ודיירים נוספים אחרים)
 • ביצוע תיקונים במערכת הסולארית להספקת מים חמים לכל הדיירים! (פתיחת סתימות, ניתוב משאבות מים וכו’)
 • התקנה והחלפה והרכבה של גופי תאורה חדשים בכניסה לבניין ובפרוזדורי מחסנים, מול המעלית בקומת הכניסה (פעמיים!)
 • הרכבת מזוזה בכניסה לחדר מדרגות מול המעלית
 • צביעת דלתות ומשקופים של דלתות פלדת בכניסה לפרוזדורי מחסנים ובחדר הגנרטור מול המעלית
 • צביעת צנרת ראשית 3″ צול וברז כיבוי אש של הבניין בצבע זפת לשמירה והגנה מחלודה (פעמיים!)
 • החלפת 6 מנעולים ב3 דלתות המתכת בלובי, יציקת חגורת בטון בגובה 10 ס”מ מתחת ל 2 דלתות מתכת בלובי למניעת חלודה בגלל נזילות מים ממערכת כיבוי האש
 • הרכבת 3 אסלות ו 3 ניאגרות וברזים לניאגרות בשירותים החדשים במקלט
 • הרכבת אינסטלצייה צנרת מים וניקוז ביוב ב 2 שירותים חדשים במקלט
 • בניית אתר אינטרנט עבור וועד הבית, תכנון, פיתוח, אכסון, הוספת גרפיקה וקישור טבלאות

אין לי שום כוונה להתרברב או להשתחצן בפעולות הרבות שעשיתי למען הרכוש המשותף שלנו! אין לי שום תוכניות לנפנף עכשיו או בעתיד במה שעשיתי מול דיירים אחרים שלא עשו זאת, ברור לי והגיוני יותר שאפשר וניתן להביא בעלי מקצוע שיעשו את העבודות ולשלם להם מקופת הוועד, אבל אם אני מאמין ויודע שיש לי את הידע את הכלים ואת הרצון לבצע עבודות אלה ואני בוחר לעשות אותם מרצוני הטוב מכל הלב ובהמון כייף אני לא חושב שהגיוני או סביר שיקום אפילו דייר אחד שיביע חוסר שביעות רצון או התנגדות לכך! 

בצעירותי עבדתי במשך 8 שנים (לפני שהתחלתי לעבוד בתשתיות מחשבים) בעבודות פיתוח אינסטלצייה גינון ומשתלה וכן עבדתי מספר חודשים בעבודות ריצוף, בנייה, וטיח, ושיפוצים כך שיש לי רקע קודם וניסיון לבצע עבודות מסוגים שונים, בשבילי זה כייף ומהנה לעבוד בגינה המשותפת וברכוש המשותף אחרי יום עבודה מתיש במשרד מול מחשבים ואנשים עם תקלות מסובכות, תוכניות עבודה עמוסות, לחצים, ישיבות ומשימות דחופות והמון טלפונים.

 בהצלחה!!

מוטי גולן

כתיבת תגובה